Autor strony: Zbigniew Woźniak

 

 

z.wozniak@orange.pl         

 

Poradnia Terapii Uzależnienia

tel.: +48 56 46 123 92

Poradnia Terapii Uzależnienia Od Alkoholu 

i Innych Uzależnień

 

Grudziądz, ul. Sikorskiego 34-36

06 marca 2017

Co jakiś czas, zwłaszcza w czasie tzw długich weekendów, jesteśmy bombardowani za pomocą telewizji, radia, prasy, internetu informacjami o ilości wypadków drogowych, ilości zatrzymanych nietrzeźwych kierowców.

Zwykle są to przerażające dane.

 

 Kierowca przed odpaleniem samochodu powinien mieć stuprocentową pewność, że jest trzeźwy. Jeśli w ostatnim czasie spożywał alkohol, a nie ma własnego alkomatu, powinien pieszo (znane są przypadki, że ktoś podjechał samochodem na komisariat i za chwilę stracił prawojazdy :)) udać się na najbliższy posterunek policji i poprosić o zbadanie trzeźwości. 

 

W polskim prawie wyróżniamy trzy stany trzeźwości:

  1. Stan trzeźwości  - stężenie alkoholu we krwi wynosi poniżej 0,2 promila,
  2. Stan po użyciu alkoholu - stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila,
  3. Stan nietrzeźwości - stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila.

 

Pod żadnym pozorem nie można prowadzić samochodu jeśli występuje drugi lub trzeci przypadek, tzn stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,2 promila.

 

Prowadzenie pojazdu przy stężeniu alkoholu we krwi między 0,2 a 0,5 promila jest wykroczeniem drogowym. Grozi za to grzywna i czasowa utrata prawa jazdy.

 

Przestępstwem jest prowadzenie pojazdu przy stężeniu alkoholu przekraczającym 0,5 promila. Grzywna wynosi wówczas nie mniej niż 5000 zł. Można wtedy również trafić do więzienia na okres do 2 lat i utracić prawo jazdy nawet na 15 lat.

 

Jazda rowerem w stanie nietrzeźwym lub w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem i zwykle kończy się mandatem i karą grzywny.

 

Ciekawostką jest to, że pływanie sprzętem wodnym wyposażonym w silnik jest karane tak samo jak jazda samochodem pod wpływem alkoholu. Grozi wtedy bardzo wysoka grzywna i utrata prawa jazdy na samochód

 

Prowadzenie samochodu, a trzeźwość.